Pielęgnacja ogrodu to dużej mierze pielęgnacja trawnika. A pielęgnacja trawnika to różne zabiegi, które umożliwiają utrzymanie go w idealnej kondycji, między innymi takie jak: wertykulacja trawników i aeracja trawy. Wertykulacja trawników (skaryfikacja trawnika) polega na pionowym, płytkim nacinaniu darni (na głębokość max. 7 cm) i służy usunięciu nadmiaru tzw. filcu, mchu i martwych roślin. Jednocześnie umożliwia lepszy dopływ powietrza, światła i wody do samych korzeni.

Wertykulacja trawników Rzeszów

Kiedy przeprowadzić wertykulację?

Najlepszym momentem będzie wczesna wiosna, już po pierwszym koszeniu. Sam wygląd trawnika podpowiada też kiedy przeprowadzić wertykulację. Jeśli mimo innych zabiegów pielęgnacyjnych, wygląda na przerzedzony i zniszczony, to jest to sygnał, że potrzebna jest skaryfikacja trawnika. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno jej przeprowadzać w pierwszym roku po posadzeniu trawy. Wtedy moglibyśmy ją zniszczyć. Szczególnie ważne jest to tez w przypadku trawnika z rolki.

Skaryfikacja trawnika
Skaryfikacja trawnika

Kolejnym ważnym zabiegiem jest aeracja trawy, czyli napowietrzanie gleby poprzez nakłuwanie jej na głębokość 8-10 cm. Powinno się ją przeprowadzać dwa razy w roku – na wiosnę i potem późnym latem. Przed zabiegiem, należy dobrze podlać trawnik i poczekać aż woda wsiąknie głęboko. Inaczej uszkodzimy nasz trawnik. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, tak i przy aeracji, zabiegu nie należy przeprowadzać w roku posadzenia trawy.

Pielęgnacja ogrodu wielu osobom sprawia dużą przyjemność, a radość jest tym większa, im większe widzimy efekty naszej pracy. Właśnie z taką myślą różni producenci wypuścili na rynek np. specjalne aeratory zakładane na nogi. Z pewnością piękny, zdrowy trawnik gęsty jak dywan, może ucieszyć oko. Dlatego warto pamiętać o tych prostych zabiegach, które znacząco poprawią wygląd i kondycję trawy w naszym ogrodzie. Możemy je wykonać samodzielnie albo, jeśli brak nam czasu, zlecić firmom, które oferują takie usługi.