Rozdrabnianie drewna to czynność, którą wykonuje się z wielu powodów. Niezależnie jednak od tego, jaki jest cel działania, zawsze potrzebne są rębaki do drewna. Obecnie wykorzystuje się wiele ich rodzajów. Które z nich są najlepsze? Jakie rębaki do gałęzi wykorzystać, gdy rozdrabniane drewna ma na celu troskę o ekologię?

Rębaki do drewna – rodzaje rębaków

Do najczęściej wykorzystywanych należą obecnie:

 • rębaki elektryczne
 • rębaki spalinowe
 • rębaki do ciągników

Każda z wymienionych maszyn do łupania drewna i cięcia gałęzi ma niewątpliwie swoje zalety. Każda z nich posiada również nieco inne zastosowanie. Którą z nich wybrać?

Rozwiązanie ekologiczne

rębak elektryczny
rębak elektryczny

Nie ma wątpliwości, że rębaki elektryczne i rębaki do ciągników gwarantują najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Jak jest natomiast z wydajnością? Wiele zależy od konkretnego modelu. Najlepsza elektryczna maszyna do rąbania drewna przewyższa większość rębaków do ciągników, jednak są też takie, które użytkownicy oceniają o wiele niżej.

Rębaki elektryczne są bardzo zróżnicowane. Nie brakuje wśród nich niewielkich, wyjątkowo poręcznych modeli, jak i urządzeń o dużych gabarytach. Oczywiście każdy powinien dobrać maszynę odpowiednio do swoich potrzeb oraz do swojego budżetu. Ich cena jest różna i uzależniona m.in od przeznaczenia.

Zastosowanie rębaka do drewna

Jak już wspomniano, rębaki do gałęzi bywają wykorzystywane w celach pro-ekologicznych. Właśnie z tego względu, coraz popularniejsze są rębaki elektryczne. Wykorzystuje się je, poddając drewno recyklingowi. Niemniej jednak materiał ten służy również ogrzewaniu pomieszczeń. Decyduje się na to coraz więcej instytucji, firm oraz osób prywatnych. Oczywiście, elektryczne rębaki do drewna nie należą do najtańszych urządzeń. Za jedną maszynę trzeba wyłożyć przeważnie co najmniej kilka tysięcy złotych. Niemniej jednak jest to wydatek jednorazowy, a później tylko się oszczędza. Można wykorzystać drewno ze ściętego na własnej działce drzewa, czy też z odkupionych w niskiej cenie gałęzi. Eksploatacja samego urządzenia również nie jest zbyt kosztowna, zwłaszcza jeśli jest to elektryczna maszyna do rąbania drewna.

Jeżeli interesuje Cię cena na rębaki elektryczne do drewna napisz do nas lub zadzwoń, a my przygotujemy odpowiednią ofertę. Jako producent rębaków mamy wiele modeli maszyn i urządzeń do łupania i rozdrabniania gałęzi.

Nasze rębaki z napędem elektrycznym (trójfazowe) dzielą się na :

 • rębaki elektryczne walcowe – tnące gałęzie i pnie drzew o maksymalnej średnicy do 160 mm na różne długości.
 • rębaki elektryczne tarczowe – rozdrabnianie gałęzi o średnicy do 120 mm na drobną zrębkę.

Rębaki elektryczne zostały wyposażone w noże tnące z trudnościeralnej stali HARDOX TYP 500. rębaki elektryczne są dostępne w 2 wersjach standard dla osób prywatnych i professional – do wydajnej pracy  i większego przerobu drzewa.

Rębaki elektryczne – modele rębaków z napędem elektrycznym:

 • mobilny rębak walcowy – model RE   80 – silnik 4kW do przerobu odpadów drewnianych oraz gałęzi o średnicy 5 cm,
 • mobilny rębak walcowy – model RE 100 – silnik 7,5 kW do przerobu odpadów drewnianych oraz gałęzi o średnicy 8 cm,
 • mobilny rębak walcowy – model RE 120 – silnik 7,5 kW do przerobu odpadów i gałęzi o średnicy 8 cm, w przypadku pracy z silnikiem spalinowym / elektrycznym do 10 cm
 • mobilny rębak walcowy – model RPE 80 – silnik elektryczny, indukcyjny 4kW do przerobu gałęzi oraz odpadów o średnicy do 5cm,
 • mobilny rębak walcowy – model RPE 100 – silnik elektryczny, indukcyjny o mocy 7,5kW do przerobu odpadów i gałęzi o średnicy 8cm,
 • mobilny rębak walcowy – model RPE 120 – silnik elektryczny, indukcyjny o mocy 11kW z automatycznym przełącznikiem rozruchu do przerobu gałęzi oraz odpadów o średnicy 10 cm
 • rębak walcowy – model RPE 200 – silnik elektryczny, indukcyjny o mocy 22kW z automatycznym przełącznikiem rozruchu do przerobu gałęzi i odpadów o średnicy do 15 cm. Elektryczny rębak walcowy jest wyposażony w przenośnik taśmowy (taśmę) o długości do 3 metrów.

Wszystkie rębaki elektryczne posiadają koła oraz uchwyt do transportu ręcznego. Wszystkie modele rębaków z napędem elektrycznym posiadają możliwość zainstalowania podwozia do transportu ręcznego lub terenowego! Opcjonalnie rębaki mogą być również wyposażone w rozkładany przenośnik taśmowy oraz w podwójna workownicę. Nie wiesz jakie rębaki do gałęzi i drewna wybrać i który jest najlepszy? Napisz do nas!

 

Zobacz również: ścinka drzew dla gminy Lubaczów, wertykulacja trawników.